Suplementacja witamin w okresie zimowym
Zima to jedna z najbardziej nielubianych pór roku przez sportowców. Niskie temperatury powodują zniechęcenie do treningu na zewnątrz czy też wyjścia na siłownię a często na podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zimą nasz organizm broni się przed zwiększonymi obciążeniami ma to związek z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała przy jednoczesnej optymalnej pracy narządów wewnętrznych, magazynując potrzebną do tego energię w postaci “zapasowej” tkanki tłuszczowej. Właściwe odżywienie i suplementacja odpowiednich witamin zimą skutecznie pomaga w zachowaniu zdrowej sylwetki również w trakcie zimowego sezonu.
W okresie zimowym zwiększa się nam apetyt, spowodowane jest to większym zapotrzebowaniem na makroskładniki i mikroelementy, pomagające utrzymać w dobrym stanie wszystkie elementy układu immunologicznego. W wyniku wahań temperatury oraz małej ekspozycji na światło słoneczne a także ubogiej diety która zawiera śladowe ilości witamin, organizm staje się osłabiony i tym samym bardziej podatny na infekcje, dlatego warto pamiętać o sobie i zadbać o suplementację odpowiednich witamin i minerałów które skutecznie wzmocnią i uszczelnią barierę chroniącą organizm prze infekcjami, wszelkimi bakteriami i drobnoustrojami.
W okresie zimowym organizm ma największe niedobory witamin: A, D, C i B6. Retinol wspomaga walkę z patogenami. Kwas, askorbinowy chroni organizm przed infekcjami. Witamina C wspomaga odpowiednie funkcjonowanie szpiku kostnego, gdzie produkowane są limfocyty B o silnym działaniu antybiotycznym. Co ważne kwas askorbinowy bierze udział w produkcji elastyny i kolagenu, uelastyczniających i uszczelniających ściany błon naczyń krwionośnych. Dzięki temu mamy lepszy przepływ do tkanek wszystkich witamin i minerałów a to z kolei sprzyja zwiększeniu odporności.
Pirydoksyna jest substancją, której brakuje nam w codziennej diecie. Niedobór pojawia się również często u osób z zwiększoną aktywnością fizyczną, ponieważ witamina B6 bierze udział w przemianach gliko-litycznych i procesach energotwórczych i dlatego wyczerpujące treningi mogą powodować jej wypłukiwanie z organizmu w dużych ilościach.
Niedobory witaminy D najczęściej pojawiają się zimą, kiedy dni są najkrótsze i mamy zbyt mało ekspozycji na światło słoneczne. Cholekalcyferol jest produkowany endogennie w organizmie po naświetlaniu skóry przez słońce – im ciemniejszą karnację posiadamy, tym wydłuża się czas obcowania z naturalnym światłem słonecznym, które umożliwia wyprodukowanie odpowiedniej ilości tej substancji. Witamina D aktywizuje chroniące organizm przed infekcjami limfocyty T, ogranicza ilość bakterii w organizmie. Cholekalcyferol poprawia również samopoczucie i pomaga zwalczyć objawy apatii i depresji, a niestety zima ma chłodną i senną aurę która często odbiera chęci do robienia czegokolwiek.
Największa wchłanialność wyżej wymienionych substancji odbywa się po podaniu ich drogą dożylną np. w postaci kroplówki, gdyż odpowiednie stężenie witamin i minerałów zostaje wprowadzone bezpośrednio do krwioobiegu. Niestety w dobie dzisiejszych czasów, gdzie żywność jest silnie przetworzona, ciężko o uzyskanie oraz utrzymanie odpowiedniego stężenia witamin i minerałów w organizmie.