Mikroelementy – kroplówka z pierwiastkami
Właściwości MIKROELEMENTÓW – pierwiastki w KROPLÓWCE
Najważniejsze dla organizmu mikroelementy to żelazo, cynk, miedź, mangan, chrom, jod, fluor, molibden. Poniżej krótki opis i informacja dlaczego ich suplementacja jest tak ważna. Wraz z pożywieniem nie zawsze jesteśmy wstanie dostarczyć wszystkich niezbędnych pierwiastków,natomiast jest też inny prosty i przyjemny sposób aby zapewnić sobie dzienną dawkę zapotrzebowania na niezbędne pierwiastki w postaci kroplówki z mikroelementami w Instytucie Witaminowym.
Fe (żelazo) – pierwiastek ten wchodzi skład wielu układów enzymatycznych, występuje w hemoglobinie, w mioglobinie – w mięśniach , co ważne częściowo żelazo magazynowane jest jako substancja zapasowa, dzięki temu utrzymuje się stały jego poziom w organizmie. Przyczyną niedoborów żelaza są często błędy żywieniowe – m.in. odchudzanie; lub zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, a także podczas dużej utraty krwi. Niski poziom żelaza występuje u kobiet w okresie miesiączki i po porodzie. Konsekwencją niedoborów żelaza jest niski poziom czerwonych krwinek co prowadzi do anemii. Objawy niedoboru żelaza to:
- uczucie zmęczenia,
- skrócenie oddechu,
- zmniejszenie wydolności fizycznej,
- zaburzenia koncentracji.
Żelazo zawarte jest w żywności w postaci hemowej – dobrze przyswajalnej przez organizm, a także niehemowej czyli trudno przyswajalnej. W naszym instytucie żelazo podajemy drogą dożylną w postaci kroplówki w połączeniu z kompletem mikroelementów.
Zn (cynk) – w organizmie występuje w naszej wątrobie, śledzionie, trzustce, oku a także w kościach, włosach, skórze. To składnik wielu istotnych enzymów w organizmie. Co prawda niedobór cynku występuje rzadko a przyczyną są genetyczne zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka, lecz również nadmierne picie alkoholu a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, czy też penicylin i kortykosterydów. Skutki Niedoboru cynku mogą powodować ślepotę nocną, spowolnienie gojenie się ran i zaburzenia smaku oraz węchu. Niedobór cynku osłabia naszą odporność na zakażenia i przyczynia się do zaburzeń w rozwoju narządów płciowych. Najbardziej narażone na niedobór cynku są osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania cynku w jelitach, nadużywające alkohol, osoby z oparzeniami, chorujące na cukrzyce, choroby jelit, choroby nerek, wątroby, trzustki, na niedokrwistość hemolityczną, a także mające częste zakażenia i infekcje, oraz osoby z zespołem downa.
Cu (miedź) – występuje we wszystkich tkankach naszego organizmu. Miedź jest antagonistą cynku w organizmie. Niedobory tego pierwiastka pojawiają się rzadko a objawiają się niedokrwistością. Miedź powoduje iż żelazo w naszym organizmie zostaje prawidłowe wykorzystane, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ma wpływ na wzrost kości i prawidłowy metabolizm glukozy. Pierwiastek ten znajduje się w różnych enzymach naszego organizmu i uczestniczy w reakcjach utleniania oraz redukcji. Zapotrzebowanie na miedź wzrasta przy oparzeniach, długotrwałych biegunkach, chorobach jelit, chorobach nerek, trzustki. Miedź wydalana jest przez nasz organizm przede wszystkim z żółcią.
Mn (mangan) – uczestniczy w procesie metabolizmu glukozy i pełni istotną funkcję w gospodarce cholesterolem; działa jako aktywator wielu enzymów. Mangan występuje w tkance kostnej, we włosach i po części we wszystkich komórkach organizmu tylko w śladowych ilościach.
Cr (chrom) – ten pierwiastek razem z insuliną uczestniczy w procesie metabolizmu glukozy. Jeśli mamy niedobór chromu w organizmie może dojść do spowolnionego usuwania glukozy z krwi co powoduje jej nadmiar – hiperglikemię i glikozurię czyli wydalanie glukozy z moczem. Niedobory chromu przyczyniają się do powstawania chorób takich jak miażdżyca i choroby neurologiczne.
I (jod) – jeżeli chodzi o ludzki organizm to występuje w postaci jodków m.in. w mięśniach, tarczycy, skórze, kościach. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy : tyroksyny i trój-jodotyroniny. Jod ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni. Objawy niedoborów jodu to przerost i niedoczynność tarczycy, nadmierne pocenie się.
F (fluor) – jest jednym ze składników układu kostnego, jest potrzebny do prawidłowego rozwoju szkliwa nazębnego. Objawem niedoboru fluoru jest próchnica zębów. Zwiększone zapotrzebowanie na fluor występuje przede wszystkim u dzieci.
Mo (molibden) – to antagonista miedzi, znajduje się w kościach, pełni istotną funkcje w metabolizmie siarki i jest składnikiem niektórych enzymów. Molibden w nadmiarze powoduje niewydolność nerek, spadek filtracji kłębuszkowej. Natomiast niedobory tego pierwiastka w organizmie przyczyniają się do powstawania próchnicy nazębnej oraz do podniesienia stężenia mocznika we krwi.
Wszystkie mikroelementy choć w niewielkich ilościach występują naszym organizmie to pełnią jakże istotne funkcje. Często jeden pierwiastek zależny jest od drugiego. W Instytucie witaminowym uzupełniamy dzienne zapotrzebowanie mikroelementów, gdyż jak wiadomo spożywane przez nas pokarmy często ich nie zawierają, bądź tylko śladowe ilości, które nie zawsze zostaną przyswojone przez nasz organizm. Dlatego zapraszamy na przyjemną dożylną suplementację w Naszym Instytucie, gdzie dzięki aplikacji dożylnej mamy pewność iż dostarczamy odpowiednią ilość brakujących składników. Zapraszamy na konsultację z lekarzem, a dobierzemy indywidualnie skład kroplówki dla Ciebie. Dajmy o siebie, „ w zdrowym ciele zdrowy duch” .