Magnez – funkcje i właściwości
Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem dla naszego organizmu aby mógł prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. To braki magnezu powodują skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca zmęczenie, nerwowość, problemy z koncentracją. Dlatego ważne jest aby pamiętać o jego suplementacji.
Co ważne, Mg bierze udział w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych ( m.in. kwasu adenozyno-trój-fosforowego ATP). Mg o koenzymem lub aktywator wielu enzymów, przede wszystkim tych, które związane są z przenoszeniem grup fosforanowych. Uczestniczy w procesach metabolicznych dotyczących przemiany białek, kwasów nukleinowych, lipidów, węglowodanów oraz uczestniczy w procesach transportu elektrolitów przez błony komórkowe.
Pierwiastek ten jest regulatorem równowagi wapniowej a także czynnikiem który regeneruje żywe komórki. Co istotne ma znaczący wpływ na procesy krzepnięcia krwi, reguluje rozwój układu kostnego, przyczynia się do reakcji obronnych organizmu, ma działanie prewencyjne na choroby układu krążenia, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Magnez działa również na stany zapalne, przeciw-stresowo, przeciw-anafilaktycznie, a nawet obniża poziom cholesterolu, chroni nasze serce przed uszkodzeniami.
Magnez jest bardzo ważny dla naszego układu nerwowego, jest istotnym regulatorem, pełni znaczącą funkcje w wytwarzaniu oraz magazynowaniu energii w postaci związków wysokoenergetycznych. Przez to wpływa na poprawę naszej koncentracji, na pamięć a także na nasze samopoczucie. W związku z tym, iż magnez jest katalizatorem spalania glukozy, jest odpowiedzialny za dostarczanie energii do tkanek i komórek organizmu, co ważne, także do komórek nerwowych mózgu które są bardzo wrażliwe na jej niedobór.
Czy wiesz że to właśnie niedobór magnezu powoduje problemy ze snem, nadpobudliwość, przewlekłe zmęczenie, skurcze mięśni? Kiedy mamy zbyt niskie stężenie poziomu magnezu w organizmie stajemy się roztargnieni, nerwowi, mamy problem ze skupieniem się podczas wykonywania różnych czynności. Obniżenie poziomu tego pierwiastka w organizmie może być spowodowane m.in. życiem w stresie i na pełnych obrotach, przepracowaniem, intensywnym uprawianiem sportu. Głównymi przyczynami mogą być również: niewłaściwa dieta bogata w tłuszcz zwierzęcy, cukier i wysoko przetworzone produkty oraz diety odchudzające. Przyczyną może być także niskie wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, stany zapalne jelit, biegunki, wymioty, używanie środków moczopędnych i przeczyszczających. Nadmierne spadki stężenia magnezu spowodowane są chorobami nerek, przewlekłym alkoholizmem a nawet przyjmowaniem leków hormonalnych.
Magnez jest bardzo ważny dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Niedobór magnezu może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, poprzez skurcz jednej z tętnic wieńcowych, gdyż magnez wspomaga rozkurcz mięśni. Przy niedoborach tego pierwiastka może również pojawić się niemiarowość pracy serca, oraz powstawanie skrzeplin które powodują zatkanie światła naczynia krwionośnego. Co istotne, Mg ma również wpływ na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Zmniejsza opór w naczyniach krwionośnych, a tym samym obniża ciśnienie. Należy pamiętać, że niski poziom magnezu w organizmie wiąże się z obniżeniem poziomu potasu oraz wzrostem poziomu sodu, a to z kolei przyczynia się do powstawania nadciśnienia.
Pamiętajmy o suplementacji pierwiastka jakim jest magnez, w Instytucie Witaminowym magnez podajemy drogą dożylną w postaci kroplówek, a także w połączeniu z innymi pierwiastkami oraz witaminami.