Kroplówki nawadniające – zadbaj o siebie w upalne dni !
Odwodniony organizm to poważny stan zagrożenia. Warto zwrócić uwagę na to, iż do utraty wody może dojść zarówno latem podczas nadmiernych upałów jak i zimą, przyczyną odwodnienia mogą być również choroby ogólnoustrojowe.
Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować należy pamiętać o właściwym nawodnieniu.
Woda stanowi 75% wagi naszego ciała, większość z niej znajduje się w komórkach, a dokładnie w przestrzeni międzykomórkowej. Pozostała część wody mieści się w przestrzeni pozakomórkowej a dokładnie w naczyniach krwionośnych i między komórkami ciała w przestrzeni śródmiąższowej.
Do odwodnienia naszego organizmu dochodzi kiedy tracimy więcej wody niż jej dostarczamy. Odwodnienie to stan w którym tracimy wodę i elektrolity, a są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Nawet najmniejsze odwodnienie organizmu daje nam się we znaki. Według badań wynikiem odwodnienia jest spadek formy intelektualnej oraz nastroju. O odwodnieniu mówimy już w chwili utraty 1,5% normalnej objętości wody. Tymczasem uczucie rzeczywistego pragnienia wskazuje zwykle na 1–2% utraty objętości wody. Tak więc uczucie pragnienia występuje w chwili gdy już mamy niewielkie odwodnienie.
Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia uzależnione od zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej:
- hipertoniczne – większa utrata wody niż elektrolitów,
- hipotonicznym – większa utrata elektrolitów,
- izotonicznym – ta sama ilość utraty wody i elektrolitów.
Zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej odbija się na przebiegu wszystkich fizjologicznych funkcji.
Objawy odwodnienia
- zmniejszona produkcja moczu,
- gęsta konsystencja moczu oraz ciemniejsza barwa,
- wstrzymanie wydzielania potu,
- skurcze mięśni,
- nudności i wymioty,
- uczucie zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- brak energii,
- bólem i zawroty głowy,
- przesuszona skóra,
- zaparcia,
Każdy z wyżej wymienionych objawów może sygnalizować stan odwodnienia, należy wówczas uzupełnić poziom płynów w organizmie. Woda pobudza krążenie krwi, co powoduje szybszą regenerację naskórka, woda nawilża ściany przewodu pokarmowego, dzięki temu sprawniej funkcjonuje. Właściwe nawodnienie organizmu przyspiesza pracę serca, które wkłada więcej wysiłku w utrzymanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego krwi. Odwodnienie często powoduje biegunki, wymioty a nawet stany gorączkowe..
Ryzyko odwodnienia jest większe latem, kiedy jesteśmy narażeni na silne upały, wówczas tracimy dużo wody wraz z potem. Podczas upałów człowiek może stracić nawet do 10 litrów wody. Dlatego tak istotnym jest aby uzupełniać płyny.
Odwodnienie powoduje przykre konsekwencje
- Problemy ze wzrokiem,
- podwyższone ciśnienie,
- ciągłe i bolesne zaparcia,
- senność, uczucie zmęczenia,
- zapadnięte oczy,
- zaburzenia pracy nerek
- zagęszczenie krwi, co może doprowadzić do zawału o u osób z problemami układu krążenia.
W Instytucie witaminowym przywracamy równowagę wodno-elektrolitową, nawadniamy organizm od wewnątrz, uzupełniamy niedobory płynów oraz elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podanie płynów odbywa się po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu .