Istota żelaza w organizmie człowieka
Żelazo to jeden z niezbędnych składników mineralnych dla organizmu człowieka. Bez żelaza nie jesteśmy wstanie prawidłowo funkcjonować. Niedobór tego pierwiastka jest odpowiedzialny między innymi za rozwój anemii. Należy pamiętać że nasz organizm nie potrafi produkować żelaza, w związku z tym istotne jest ab dostarczać go z zewnątrz w odpowiednich ilościach. Po dostarczeniu żelaza do organizmu jest ono wchłaniane w dwunastnicy, następnie we krwi wiąże się z białkiem, a ono z kolei transportuje żelazo do szpiku kostnego, śledziony oraz wątroby. Najwięcej żelaza jest zmagazynowane w wątrobie. W sytuacji kiedy nasz organizm straci większe ilości krwi, zapasy żelaza znajdujące się w wyżej wymienionych narządach, zostają wykorzystane w celu produkcji hemoglobiny.
W naszym organizmie występuje od 4-5 gramów żelaza, z tego około 70 % występuje przede wszystkim w hemoglobinie – białku, co umożliwia pobieranie oraz oddawanie tlenu w tkankach. Natomiast w szpiku kostnym żelazo jest potrzebne do procesu tworzenia krwinek czerwonych.
Żelazo to również składnik mioglobiny – czyli białka które występują w mięśniach, umożliwiają one mięśniom pobieranie tlenu z krwi który jest niezbędny do ich pracy.
Żelazo występuje także w enzymach tkankowych, dzięki niemu funkcjonują. Co ważne, wpływa na metabolizm cholesterolu oraz wspomaga detoksykację szkodliwych substancji w wątrobie.
Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w zwalczaniu bakterii i wirusów oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Co ważne, suplementacja żelaza jest wskazana u osób z nadwagą i otyłością, podczas obfitych miesiączek u kobiet oraz kobiety po menopauzie, a także u osób które stosują restrykcyjne diety odchudzające, wegetariańskie, zapotrzebowanie na żelazo wzrasta także w okresie ciąży.
Niedobory żelaza powodują zawroty głowy, szybsze bicie serca, rozwój anemii, powstaje coraz mniej zdrowych czerwonych krwinek, apatia, ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu, tracimy wigor i energię do życia, cera i błony śluzowe bledną, pojawiają się sińce pod oczami, skóra staje sucha, szorstka, włosy robią się łamliwe i wypadają. Paznokcie stają się kruche, często w kącikach ust robią się zajady, pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, szybciej łapiemy przeziębienia i jesteśmy bardziej podatni na infekcje.
Zgodnie z normą WHO anemię stwierdza się wtedy, gdy poziom hemoglobiny we krwi spadnie poniżej 120 g/l u kobiet i dzieci w wieku 6–14 lat, a u kobiet w ciąży – 110 g/l, u mężczyzn – 130 g/l.
W Instytucie Witaminowym uzupełniamy niedobory pierwiastków, także żelaza, suplementacja odbywa się drogą dożylną dzięki temu wchłanianie jest niemal że natychmiastowe .