Istota żelaza w organizmie człowieka

krew w żyłach

Żelazo to jeden z niezbędnych składników mineralnych dla organizmu człowieka. Bez żelaza nie jesteśmy wstanie  prawidłowo funkcjonować. Niedobór  tego pierwiastka jest odpowiedzialny między innymi za  rozwój anemii.  Należy pamiętać że nasz organizm nie potrafi produkować żelaza, w związku z tym istotne jest ab dostarczać go z zewnątrz w odpowiednich ilościach. Po dostarczeniu żelaza do organizmu jest ono  wchłaniane w dwunastnicy, następnie we krwi wiąże się z białkiem, a ono z kolei  transportuje żelazo do szpiku kostnego, śledziony oraz  wątroby. Najwięcej żelaza jest zmagazynowane w wątrobie.  W sytuacji kiedy nasz organizm straci większe ilości krwi, zapasy żelaza znajdujące się w wyżej wymienionych narządach, zostają wykorzystane w celu produkcji hemoglobiny.

W naszym organizmie występuje od 4-5 gramów żelaza, z tego około 70 % występuje przede wszystkim w hemoglobinie – białku, co umożliwia pobieranie oraz oddawanie tlenu w tkankach. Natomiast w szpiku kostnym żelazo jest potrzebne do procesu tworzenia krwinek czerwonych.

Żelazo to również składnik mioglobiny –  czyli białka  które występują w mięśniach, umożliwiają one mięśniom pobieranie tlenu z krwi który  jest niezbędny do ich pracy.

Żelazo występuje także w enzymach tkankowych, dzięki niemu funkcjonują. Co ważne, wpływa na metabolizm cholesterolu oraz  wspomaga detoksykację szkodliwych substancji w wątrobie.

Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w zwalczaniu bakterii i wirusów oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Co ważne, suplementacja żelaza jest wskazana u osób z nadwagą i otyłością, podczas obfitych miesiączek u kobiet oraz kobiety po menopauzie, a także u osób które stosują restrykcyjne diety odchudzające, wegetariańskie, zapotrzebowanie na żelazo wzrasta także w okresie  ciąży.

Niedobory żelaza powodują zawroty głowy, szybsze bicie serca, rozwój anemii, powstaje coraz mniej zdrowych czerwonych krwinek, apatia, ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu, tracimy wigor i  energię do życia, cera i błony śluzowe bledną, pojawiają się sińce pod oczami, skóra staje sucha, szorstka, włosy  robią się łamliwe i wypadają. Paznokcie stają się kruche, często w kącikach ust robią się zajady, pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, szybciej łapiemy przeziębienia i jesteśmy bardziej podatni na infekcje.

Zgodnie z normą WHO anemię stwierdza się wtedy, gdy poziom hemoglobiny we krwi spadnie poniżej 120 g/l u kobiet i dzieci w wieku 6–14 lat, a u kobiet w ciąży – 110 g/l, u mężczyzn – 130 g/l.

W Instytucie Witaminowym uzupełniamy niedobory pierwiastków, także żelaza, suplementacja odbywa się drogą dożylną dzięki temu wchłanianie  jest niemal że natychmiastowe .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napój owocowy

Godziny otwarcia

poniedziałek 09:00 - 21:00
wtorek 09:00 - 21:00
środa 09:00 - 21:00
czwartek 09:00 - 21:00
piątek 09:00 - 21:00
sobota zamknięte
niedziela zamknięte

Diagnostyka i pobieranie krwi

Instytut Witaminowy czynny jest od godz. 9:00 a na pobieranie krwi należy umówić się telefonicznie.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 664 058 900.

Kroplówki witaminowe krok po kroku

Niedobory witamin charakteryzują się konkretnymi objawami.

W momencie, gdy ich brak, organizm wysyła wyraźne i charakterystyczne sygnały ostrzegawcze.

Nie ma jedynej słusznej recepty na zdrowie.

Każdy organizm jest inny – dlatego do każdego przypadku musimy odnieść się indywidualnie.

więcej
Uśmiech

"Z kroplówek witaminowych korzystałam 2 lata temu w USA, cudownie, że mogę kontynuować to teraz w Polsce. Świetna klinika!"

Uśmiech

"Genialna kroplówka z witaminą C, postawiła mnie no nogi po ciężkiej infekcji i antybiotykoterapii. Polecam!"

Uśmiech

"Dziękuję za pomoc w leczeniu mojej Babci, po chemioterapii odzyskała pełnię sił. Jesteście wspaniali!"

O Instytucie

Instytut Witaminowy zadba o zdrowie twoje i Twoich bliskich! Oferujemy kroplówki witaminowe dzięki którym odzyskasz witalność i wzmocnisz Swój organizm. Każda kroplówka poprzedzona jest konsultacją lekarską.

Więcej informacji

Zadzwoń lub napisz

Józefa Wybickiego 42
31-303 Kraków

tel.: 664 058 900

mail: biuro@instytutwitaminowy.pl
Kroplówki witaminowe i wlewy dożylne witaminy C - wzmacnianie odporności | InstytutWitaminowy.pl © 2021 | Polityka prywatności